Pyszna bagietka męża - chrupiąca i jeszcze ciepła! na to ogórek i kiełbaska - pyszny start dnia.
piątek, 2 maja 2014
czwartek, 1 maja 2014
Tarta serowa
Co zrobić w kawałkami rożnych serów siedzących w lodowce? moja odpowiedz: tarta serowa!
Tarta wyszła dobrze i z kieliszkiem czerwonego wina smakowała nam bardzo.
sobota, 26 kwietnia 2014
dipy i pasty - mix
na imprezy lubię przygotowywać mix rożnych past i dipów które każdy może sobie popróbować z chlebem czy warzywami. w tym roku na otwarcie sezonu gilowego przygotowałam:
- tzatziki
- wiosenny biały serek
- tapenade z czarnych oliwek
- humus
a do tego upiekłam szybki chleb - fougasse z czarnymi oliwkami.
Tapenada okazała się hitem i już pozostanie na stale w menu!
czwartek, 20 marca 2014
Domowy jogurt i jogurt grecki
Domowy jogurt jest bardzo łatwy do zrobienia a rezultat jest bardzo satysfakcjonujący: kremowa konsystencja i smak oraz świadomość że jogurt jest własnoręcznie zrobiony no i wiem co jest w środku. Fajne jest też to że mogę decydować ile procent tłuszczu będzie miał mój jogurt – zależy to oczywiście od mleka jakiego użyję. Najczęściej używam mleka ok 2,5%.
Jogurt jest bardzo łatwy do zrobienia. Robię go zazwyczaj wieczorem i rano jest gotowy!
A oto mój sposób na jogurt oraz na jogurt grecki.
Składniki:
1 litr mleka lekko pasteryzowanego (nie UHT z kartonu)
1 mały jogurt naturalny 100ml (bez żadnych dodatków typu suche mleko, cukier itp)
Potrzebne będą 4 słoiki z zakrętkami, 250ml każdy.
Lniane ściereczki
Wykonanie jogurtu:
Wlewam mleko do rondla i podgrzewam aby było gorące ale nie zagotowało się. Następnie zdejmuję z gazu i ochładzam do temp ok 40 stopni (ok 30 min) – czyli do momentu gdy mogę włożyć do środka palec i mleko jest ciepłe ale nie gorące a na górze uformował się kożuch. Do mleka wlewam jogurt i dobrze mieszam trzepaczką przez chwile i od razu przelewam do przygotowanych słoików. Następnie słoiki bez zakrętek ustawiam razem blisko siebie na małej tacy lub blaszce, owijam kuchennymi ręcznikami żeby utrzymywały równomierną temperaturę. Tak przygotowany jogurt wstawiam do piekarnika i zamykam. Aby temperatura była odpowiednia zapalam w piekarniku tylko lampkę i zostawiam na 6-8 godzin. Lampka wystarczy aby temperatura w piekarniku była na odpowiednim poziomie do rozwoju bakterii jogurtowych. Po wyjęciu z piekarnika słoiki zakręcam i wstawiam do lodówki. Będzie dobry do użycia przez kilka tygodni.
Aby wykonać jogurt grecki konieczne jest usunięcie serwatki:
Wykonujemy wszystkie kroki jak do zrobienia normalnego jogurtu. Po wyjęciu gotowego jogurtu z piekarnika przygotowuję duże sito i wykładam je lnianą lub bawełnianą czystą ściereczką. Sito ustawiam na dużej misce tak aby nie dotykało dna i jeszcze była spora odległość od dna. Jogurt przekładam na sito ze ściereczką a całość wkładam do lodówki na kila godzin. Po kilku godzinach w misce zbierze się serwatka a jogurt na sicie zamieni się w jogurt grecki który trzymam w słoikach w lodówce.
Gęstość jogurtu zależy od czasu i ilości odsączonej serwatki.
Serwatka zawiera laktozę, białko, minerały i witaminy. Można ją wykorzystać do pieczenia jako zamiennik mleka – w naleśnikach, muffinach, chlebie itp. Moze też być stosowana jako baza shaków albo bezpośrednio można ją wypić.
Inne zastosowanie to kosmetyka – ponoć serwatka ma bardzo dobry wpływ na skórę i włosy. Można ją stosować np jako tonik do przemywania twarzy lub jako dodatek do kąpieli.
Smacznego i na zdrowie!
Subskrybuj:
Posty (Atom)